Kto je border kolia

 

Kto je Border kólia?

Psy na počiatku chránili ľudí pred dravou zverou. Neskôr pomáhali strážiť príbytky a dobytok. Prvá zmienka o ovčiarskych psoch (border kóliách) pochádza z roku 1570. Okolo roku 1700 už existovalo viac správ o „kólii“ – pastierskom psovi, obľúbenom medzi škótskymi pastiermi. Tieto psy sa osvedčovali pri práci s ovcami v kopcovitej a hornatej krajine pohraničných grófstiev Škótska, Anglicka a Walesu. Podľa krajiny kde sa psy najviac využívali vzniklo ich meno border collia (border=hranica). V roku 1964 uznal Anglický kynologický klub borderské collie za samostatné plemeno.

 

Fyzické a duševné vlastnosti Border kólie

Fyzické a duševné vlastnosti Border kóllie sa vyvíjali za jediným účelom – zaháňať ovce. Ak viete, ako toto plemeno využíva svoje prirodzené inštinkty, lepšie pochopíte aj správanie border kólie. Border kólia pracuje s ovcami tak, že zapája základný vzťah predátor – korisť, ktorý pastier kontroluje. Stádový inštinkt border kólie chovanej ako domáci miláčik sa prejavuje nežiaducimi spôsobmi, ako je napríklad naháňanie áut, cyklistov, bežcov a detí. Preto treba tento inštinkt zvládnuť od veľmi útleho veku.

Všestranná Border kólia

Border kólia má veľmi silnú túžbu pracovať a vyhovieť svojmu majiteľovi, že je schopná vykonávať väčšinu pracovných úloh.

Súťaž poslušnosti: Plemeno border kólie je v tomto športe jednotkou. Rýchlo sa učí a vyhovujú jej hodiny výcviku potrebné na presnú prácu.
Agility: Aj v tomto športe border kólia vyniká. Potrebuje tam rýchlosť, rovnováhu a okamžité ovládanie.
Flyball: Ďalší šport, pre ktorý je toto plemeno vhodné. Motivuje a podporuje aj silný stádový inštinkt.
Pracovné skúšky: Border kólia si získala dobrú povesť v športe, ktorý si vyžaduje ovládanie, čulosť a dobrý čuch.
Vyhľadávanie a záchranárstvo: Border kólie sa tejto činnosti ujali samy od seba. Pre border kólie nie je veľký rozdiel medzi hľadaním stratenej ovce alebo strateného človeka.
Vodiace psy pre nevidomých: Hoci sa border kólie využívali ako vodiace psy, ich zmysel pre iniciatívu hovorí v tomto smere proti nim. Uprednostňujú sa pokojnejšie psy, ktorí nie sú tak pracovne orientované.

Prevziatie iniciatívy

Border kólia má schopnosť pracovať z vlastnej iniciatívy. Táto predvídavosť a rýchlosť pri učení so sebou prináša problémy pri výcviku. Ak majiteľ nie je o krok vpredu, border kólia vezme zákon do vlastných labiek.

Ako má Border kólia vyzerať?

Štandard plemena je písomný opis „ideálnej“ border kólie. Porota podľa neho posudzuje psy na výstavách a hodnotí, či podľa jej názoru štandardu vyhovujú. Štandard plemena schvaľuje kynologický klub v príslušnej krajine.
Ceľkový vzhľad: Border kólia je stredne veľký pes obdĺžnikového formátu, harmonických proporcií, pôsobiaci dojmom dokonalej rovnováhy a odolnosti.

Temperamet: Bystrý, energický, veľmi pozorný, obratný a vysoko inteligentný pes so silným pracovným inštinktom.

Hlava: Lebka je značne široká, s ňucháčom zužujúcim sa smerom k nosu. Oči majú byť oválne, ďaleko od seba a majú mať hnedú farbu. Modré oči sa pokladajú za chybu (okrem farby srsti blue merle ktorá modrú farbu očí povoľuje) Uši strednej veľkosti, posadené ďaleko od seba, sú vztýčené alebo napoly vztýčené. Zuby a čeľuste sú silné. Zuby by sa mali stýkať v nožnicovom zhryze (horné zuby tesne presahujú dolné)

Trup: Pes atletického vzhľadu s hlbokým hrudníkom a pružnými rebrami. Dĺžka tela mierne presahuje výška v kohútiku. Predné končatiny sú rovné a súbežné, ramená sú posadené veľmi vzadu a lakte tesne pri tele. Chrbát je široký a svalnatý.

Chvost:  Stredne dlhý, dobre osrstený a nízko nasadený, siaha prinajmenšom po priehlavkový kĺb. V stavbe vzrušenia môže byť vztýčený, ale nikdy by sa nemal dvíhať nad úroveň chrbta.

Srsť: Existujú dva typy srsti: stredne dlhá a hladká. V oboch prípadoch sú pesíky husté a podsada mäkká a nepremokavá.

Farba: Povolené sú rôzne farby nesmie však prevládať biela. Časté je čierno-biele sfarbenie srsti.

Pohyb: Pre border kóliu je charakteristický voľný, hladký, veľmi rýchly a neúnavný pohyb.

Veľkosť: Ideálna výška v kohútiku je pre psy 53 cm, pre fenky o niečo menej.